Datum: 26.2.2020

Št. dokumenta: 182-1/2019-2

OBVESTILO O POOSTRENIH UKREPIH V ČASU POVEČANEGA ŠTEVILA NALEZLJIVIH BOLEZNI V VRTCU KURIRČEK LOGATEC

V zimskem času naraste število bolnikov z akutnimi okužbami dihal, ki jih povzročajo različni virusi, lahko pa krožijo tudi različni virusni povzročitelji črevesnih okužb. Virusi se prenašajo s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašlju, kihanju in govorjenju. Virusi na površinah lahko preživijo nekaj ur. Če nismo previdni, jih lahko z rokami prenesemo v usta, nos in oči ter se tako posredno okužimo.

• Starši v vrtec pripeljite le zdravega Bolan otrok se bo bolje počutil in hitreje pozdravil v domačem okolju. Hkrati bomo preprečili tudi prenos nalezljivih bolezni na druge otroke v vrtcu.
  • Starši ste tisti, ki najprej prepoznate bolezen pri otroku: vročina, bruhanje, driska, gnojen izcedek iz noska s kihanjem in kašljanjem, gnojne oči, uši, gliste,…
  • Starši imate pravico in dolžnost, da bolnega otroka negujete doma.
  • Vsakdo ima pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi in bolnišničnimi okužbami ter dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred temi boleznimi (Zakon o nalezljivih boleznih Ur. l. RS, št. 33/06, 4. člen).
  • Če je otrok odsoten zaradi nalezljive bolezni, o tem obvestite vrtec.
  • Če pri otroku v vrtcu opazimo znake obolenja že zjutraj, bo vzgojiteljica otroka zavrnila.
  • Otroka pripeljite v vrtec dnevno v čistih oblačilih.
    Ne pripeljite otroka v vrtec, če:

• Je imel v zadnjih 48. urah povišano telesno temperaturo ali drisko (2 ali večkrat dnevno odvajal tekoče blato) ali je bruhal,
    • Ima izpuščaj z ali brez vročine (razen neinfekcijskih izpuščajev kot so piki insektov, alergijski izpuščaji,…),
    • Ima uši ali garje – otrok sme ponovno v vrtec takoj, ko je uspešno opravljeno razsuševanje ali uspešno izveden postopek zdravljenja garij.

Pri drugih nalezljivih boleznih upoštevamo navodila zdravnika.

Priporočamo naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:

• Izogibanje tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni,
    • Redno umivanje rok z vodo in milom, če to ni mogoče pa uporabimo namensko razkužilo za roke,
    • Ne dotikamo se oči, nosu in ust,
    • V primeru, da otrok zboli, naj ostane doma,
    • Upoštevamo pravila higiene kašlja,
    • Gibanje na prostem,
    • Redno prezračevanje zaprtih prostorov.

Vir: NIJZ

Bodite zdravi!                                                                                    Vrtec Kurirček Logatec